Nová rakúska známka s motívom snehovej gule

Rakúska pošta vydáva poštovú známku s motívom snehovej gule, ktorá zachytáva čaro zimnej krajiny a oslavuje vynález tradičnej vianočnej dekorácie. Snehové gule, s ich jedinečným pôvabom, pri otriasaní snežia bielymi vločkami, vytvárajú dojem skutočného snehu. Po usadení gule sa tieto vločky usadia ako pokrývka snehu nad scénou, odhaľujúc idylickú zimnú krajinu, dom pokrytý snehom, Santu Clausa alebo iné objekty.

Snehové gule sú pôvodne rakúskym vynálezom. Erwin Perzy, vynálezca a mechanik chirurgických nástrojov z Viedne, experimentoval koncom 19. storočia s vodou naplnenými guľami, navrhnutými na zosilnenie svetla. Pridal rôzne častice do vody a experiment s krupicou ho priviedol k nápadu sneženia, čo ho inšpirovalo k umiestneniu modelu baziliky Mariazell do gule naplnenej vodou a krupicou, čím vytvoril prvú snehovú guľu. Originálna viedenská továreň na snehové gule je stále prevádzkovaná rodinou Perzy.

Hodnota známky je 0,95 EUR, prvý deň vydania je 1. decembra 2023. Veľkosť známky je 39,00 x 32,00 mm. Grafický dizajn vytvoril Roland Vorlaufer a tlačila ju spoločnosť Joh. Enschedé Stamps B.V. metódou ofsetového tlače. Celkový počet vydaných známok je 2 000 000 kusov.

Informačný zdroj: Post.at