Nová známková séria Holandska – Zažite prírodu – vtáky Bonaire

2. januára 2024 predstavila holandská poštová služba PostNL fascinujúcu novinku pre filatelistov a milovníkov prírody. Vydanie nového aršíka známok pod názvom „Beleef de natuur – vogels Bonaire“ (Zažite prírodu – vtáky Bonaire) zachytáva unikátnu faunu karibského ostrova Bonaire, ktorý je súčasťou karibského Holandska. Tento aršík je prvý v rámci viacročnej série venovanej biologickej rozmanitosti tohto regiónu a bude nasledovaný ďalšími tematickými vydavateľskými aktivitami v rokoch 2024 až 2026.

Detaily vydania

Aršík obsahuje 10 známok v 10 rôznych prevedeniach, každá s hodnotou 1, čo zodpovedá cene za zásielku do 20 gramov s miestom určenia v Holandsku. Cena celého aršíka je stanovená na 10,90 EUR. Známky majú nielen praktické využitie pre bežné poštové zásielky, ale sú tiež cenným zbierkovým artiklom vďaka svojmu atraktívnemu dizajnu a vzdelávacej hodnote.

Fauna ostrova Bonaire

Známky zobrazujú desať rozličných druhov vtákov, ktoré sú charakteristické pre ostrov Bonaire. Medzi zobrazené druhy patria karakara chochlatá, sýkorka konádlová, mangrovovník, čajka čílska, troopejka oranžová, plameniak karibský, ibis červený, amazoňan žltohrdlý, fregatka americká a kolibrík pižmový. Každá známka je zároveň okienkom do unikátneho ekosystému ostrova a prináša pohľad na jeho bohatý život.

Vzdelávacia hodnota

Táto séria známok má okrem estetického a zberateľského významu tiež veľkú vzdelávaciu hodnotu. Ukazuje biodiverzitu karibskej oblasti a upozorňuje na potrebu ochrany miestnych druhov a ich prirodzených prostredí. Vzdelávanie prostredníctvom filatelie ponúka jedinečnú platformu pre šírenie povedomia o ekologických otázkach.

Budúce plány série

V rámci série „Beleef de natuur“ sa môžu zberatelia tešiť na ďalšie aršíky, ktoré budú v nasledujúcich rokoch postupne predstavovať ďalšie aspekty fauny a flóry Bonaire, vrátane motýľov, podmorského sveta a ostrovných rastlín. Táto iniciatíva sľubuje ďalšie fascinujúce náhľady do prírody karibského Holandska a ponúka filatelistom aj prírodným nadšencom nespočet príležitostí na rozšírenie svojich zbierok a vedomostí.

Aršík „Zažite prírodu – vtáky Bonaire“ od PostNL je skvelým príkladom toho, ako môže filatelia prepájať umenie, vedu a ochranu prírody v jedinečnom a prístupnom formáte. Táto známka pozýva zberateľov aj širokú verejnosť, aby sa viac dozvedeli o kráse a rozmanitosti prírodného sveta a zároveň podporili jeho ochranu.

Informačný zdroj: postnl.nl