Chorvátska pošta vydáva unikátnu kryptoznámku s motívom profesora Baltazara

Chorvátska pošta prichádza s novinkou v oblasti filatelie, ktorá spája tradičné poštové známky s modernou digitálnou technológiou. 7. septembra 2023 bola vydaná piata edícia kryptoznámky, tentoraz oslavujúca jednu z najvýznamnejších postáv chorvátskej kultúry – animovaného profesora Baltazara. Unikátne spojenie analogového a digitálneho sveta

Táto nová kryptoznámka je výnimočná svojou kombináciou fyzickej poštovej známky a digitálneho tokenu (NFT). Pri kúpe získavate nielen tradičnú poštovú známku, ktorú môžete použiť na odosielanie korešpondencie, ale tiež digitálnu známku v podobe unikátneho NFT, ktorá ponúka zberateľskú hodnotu podobnú fyzickým známkam.

Design a motív

Tento filatelistický klenot bol navrhnutý záhrebskými dizajnérmi Ivanou Vučić a Tomislavom-Juricou Kaćunićom. Známka s nominálnou hodnotou 7,80 eura je vytlačená v náklade 30 000 kusov. Na známke je zobrazený obľúbený chorvátsky vedec, profesor Baltazar, v animovanej podobe, čo odkazuje na jeho populárny televízny seriál.

Digitálne kategórie a motívy

Kryptoznámky sú rozdelené do piatich digitálnych kategórií, z ktorých každá zobrazuje rôzne motívy spojené s profesorom Baltazarom. Najexkluzívnejšia kategória ukazuje profesora so skúmavkou vo 2000 kusoch, a ďalšie motívy zahŕňajú jeho posteľ, robotické kolo, ponorku a stroj s veterným mlynom.

Odkaz profesora Baltazara

Profesor Baltazar, ktorý sa prvýkrát objavil na obrazovkách v roku 1968 vďaka Záhrebskej škole animovaného filmu, je milovanou postavou v chorvátskej kultúre. Táto postava, známa svojim prístupom k riešeniu problémov občanov pomocou vedy a vynálezov, si získala srdcia divákov po celom svete.

Dostupnosť a predaj

Nová kryptoznámka je k dispozícii na všetkých chorvátskych poštách, na webe a v online obchode. Chorvátska pošta navyše umožňuje nákup týchto špeciálnych známok za kryptomeny, čo je krokom k prepojeniu tradičnej filatelie s moderným digitálnym svetom.

Tento inovatívny prístup Chorvátskej pošty k vydávaniu známok nepochybne priťahuje pozornosť filatelistov aj digitálnych zberateľov a ukazuje nové možnosti v rozvoji zberateľstva v digitálnej ére.

Informačný zdroj: posta.hr