Rakúsko oslavuje 200 rokov spoločnosti Piatnik s inovatívnymi známkami vo forme hracích kariet

Rakúsko vydáva špeciálnu edíciu poštových známok na oslavu 200. výročia založenia spoločnosti Piatnik, známeho výrobcu hracích kariet a spoločenských hier. Tieto známky predstavujú dokonalú symbiózu filatelie a tradičných hracích kariet.

História spoločnosti Piatnik

V roku 1843 prevzal Ferdinand Piatnik, pôvodne vyškolený maliar kariet, viedenskú firmu na výrobu kariet, ktorá bola založená už v roku 1824. Odvtedy je podnik známy ako „Viedenská továreň na hracie karty Ferd. Piatnik & Sons“ a je vedený rodinou Piatnikovcov. Po druhej svetovej vojne firma rozšírila svoju ponuku o stolové hry a hlavolamy a vyvinula aj nové hry, ako je populárne „Activity“. Dnes je Piatnik najväčším rakúskym vydavateľom hier, ktorý je ľahko rozpoznateľný podľa svojho firemného loga s žokejom na koni.

Popis výročných známok

Na oslavu výročia bola vytvorená séria poštových známok, ktoré majú formu a dizajn tradičných hracích kariet. Každá známka predstavuje eso jednej zo štyroch farieb: srdcové, kárové, pikové a krížové. Unikátnosť týchto známok spočíva v tom, že každá známka je vyseknutá a odnímateľná z kartičky, a má nominálnu hodnotu 450 centov.

Miniatúrne archy s klasickým piatnikovým dizajnom nielenže vyzerajú ako hracie karty, ale sú skutočne hrateľné. Každý arch je súčasťou sady, ktorá obsahuje štyri ďalšie hracie karty (kráľa, dámu, valeca a desiatku) v príslušnej farbe. Tieto doplnkové karty obsahujú odnímateľnú vinetu navrhnutú v rovnakom štýle ako pamätná známka, avšak neplatí pre poštové zásielky. Sady vo všetkých štyroch farbách tvoria kompletný balíček dvadsiatich hracích kariet pre hru „Schnapsen“, kde každé eso funguje ako pamätná známka.

Každý pamätný list s miniaturou je k dispozícii len v sade s ostatnými hracími kartami za cenu 4,99 eura. Predplatitelia môžu obdržať všetky štyri pamätné razítka bez kariet, zahŕňajúce esa srdcová, kárová, piková a krížová.

Toto vydanie nielen oslavuje históriu a inovácie spoločnosti Piatnik, ale tiež ponúka milovníkom hier a filatelistom jedinečnú možnosť spojiť svoje záľuby a uctiť dedičstvo jednej z najdlhšie fungujúcich firiem v Rakúsku.

Informačný zdroj: Post.at