Gustave Eiffel – na novej známke Francúzska

Gustave Eiffel, narodený ako Gustave Bonickhausen 15. decembra 1832 v Dijone, bol významným francúzskym inžinierom a víziómužom, ktorý sa preslávil predovšetkým vďaka stavbe Eiffelovej veže v Paríži. Eiffel získal vzdelanie v oblasti chémie, ale nakoniec sa sústredil na kovové konštrukcie. Vo svojich 25 rokoch sa ujal riadenia ambiciózneho projektu – stavby železničného mostu v Bordeaux. Úspech tohto projektu mu umožnil experimentovať s novými technikami a získať prestíž. V roku 1866 založil svoju vlastnú spoločnosť a realizoval stále ambicióznejšie projekty, medzi ktorými boli nádražie v Budapešti, viadukty v Portu a Garabit, kupola observatória v Nice alebo kostra Sochy slobody v New Yorku.

Eiffelova veža, postavená pre svetovú výstavu v roku 1889, zostáva jeho najznámejším dielom. Tento obrovský monument o výške 300 metrov vyžadoval viac ako 6 300 ton železa a bol postavený za iba dva roky. Eiffelova veža sa stala symbolom Paríža a Francúzska a priniesla svojmu tvorcovi medzinárodnú slávu.

Eiffel tiež významne prispel k vedeckému výskumu v oblasti meteorológie a aerodynamiky, čo často zostáva v tieni jeho stavebných úspechov. Jeho práce v oblasti aerodynamiky zohrala kľúčovú úlohu vo vývoji letectva. Pre filatelistov ponúka Gustave Eiffel zaujímavú tému pre zbieranie známok a filatelistických materiálov. Na rôznych známkach a poštových materiáloch z celého sveta môžeme nájsť motívy spojené s Eiffelom a jeho dielom. Eiffelova veža sa stala obľúbeným motívom na známkach mnohých krajín, rovnako ako ďalšie jeho konštrukcie, napríklad Socha slobody.

Zberatelia filatelistických materiálov spojených s Gustave Eiffel môžu zhromažďovať nielen známky, ale aj pohľadnice, FDC a ďalšie filatelistické predmety s jeho dielami. Zbieranie materiálov spojených s Eiffelom tak predstavuje vzrušujúcu a širokú oblasť filatelie, ktorá sa rozprestiera naprieč mnohými krajinami a časovými obdobiami.

Zaujímavosťou je, že niektoré krajiny vydali aj známky s portrétom samotného Gustave Eiffela ako ocenenie jeho prínosu pre inžinierstvo a vedu. Tieto známky môžu byť atraktívnym doplnkom zbierky zameranej na jeho osobnosť a dielo. Gustave Eiffel zomrel 27. decembra 1923. Jeho diela, najmä Eiffelova veža, sú stále vyhľadávanými motívmi pre zberateľov známok a filatelistických materiálov.

Zberatelia, ktorí sa zaujímajú o dejiny techniky, architektúry alebo vedy, môžu v zbieraní Eiffelových filatelistických materiálov nájsť bohatý zdroj inšpirácie a poznania. Táto oblasť filatelie navyše ponúka možnosť objaviť zaujímavé príbehy a súvislosti, ktoré sa skrývajú za jednotlivými dielami tohto významného inžiniera a vedca. Francúzsky aršík túto zbierku nově rozširuje.

Informačný zdroj: laposte.fr