Rakúska poštová známka – legendárna Austro Tatra 57A

Rakúska poštová služba vydáva novú poštovú známku v hodnote 3 eurá, ktorá oslavuje legendárny automobil Austro Tatra 57A, významný model z 30. rokov 20. storočia. Táto známka je poctou inovatívnemu dizajnu a technickým úspechom, ktoré Austro Tatra 57A predstavovala, a pripomienkou dôležitej kapitoly v histórii rakúskeho a československého automobilového priemyslu.

Historický kontext

Po prvej svetovej vojne došlo k transformácii spoločnosti Nesselsdorf Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft na Ringhoffer-Tatra AG so sídlom v Prahe. V Rakúsku, konkrétne vo Viedni-Simmeringu, bola založená výrobná dielňa, ktorá sa neskôr rozrástla na plnohodnotnú montážnu linku. V roku 1936 vznikla samostatná spoločnosť Austro Tatra, ktorá sa zamerala na výrobu automobilov na rakúskom území. Model Tatra 57, známy svojou „plochou železnou prídou“ a vzduchom chladeným štvorvalcovým motorom, bol majstrovským dielom rakúskeho konštruktéra Hanse Ledwinky. Jeho nástupca, Austro Tatra 57A s motorom o objeme 1,15 litra a výkonom približne 20 koní, predstavoval ďalší vývojový krok, produkovaný vo variantách ako kabriolet, sedan alebo malý nákladný voz.

Celkový náklad činí 210 000 známok. Dizajn známky je vizuálnou oslavou elegancie a inovácie, ktorú Austro Tatra 57A predstavovala, a predstavuje geometrické a abstraktné zobrazenie automobilu v žiarivých farbách, ktoré odrážajú jeho dynamiku a technickú vyspelosť.

Prvý deň emisie tejto pamätnej známky je naplánovaný na 2. marca 2024, čo predstavuje významnú udalosť pre zberateľov a nadšencov do histórie automobilového priemyslu. Vydanie známky nielen oslavuje jedno z najvýznamnejších diel Hanse Ledwinky, ale tiež pripomína dôležitú éru v histórii automobilovej výroby v Rakúsku a v širšom stredoeurópskom kontexte.

Informačný zdroj: Post.at