Xenia Hausner – Exily

Rakúska pošta predstavuje novú poštovú známku, ktorá je poctou jednej z najvýznamnejších rakúskych umelkýň súčasnosti, Xenie Hausnerovej. Táto známka, nazvaná „Exiles 1“, je prvým motívom zo štvordielnej série diel, ktorá prináša silný vizuálny komentár k téme utečencov a exilu, javy, ktoré od roku 2015 charakterizujú sociálnu a politickú krajinu celej Európy.

O Xenii Hausnerovej

Xenia Hausnerová, pochádzajúca z uznávanej vídeňskej umeleckej rodiny, sa pôvodne venovala scénografii vo Viedni a Londýne, kde navrhovala pre radu divadelných a operných inscenácií. Od roku 1992 sa však jej umelecká dráha zameriava predovšetkým na maľbu. Vo svojich veľkoformátových dielach Hausnerová predstavuje intenzívne farebné a umne komponované výjavy, ktoré najprv fotografuje vo svojom ateliéri a potom premieta do svojich maľieb.

Exiles 1

„Exiles 1“ je umeleckým vyjadrením obrazov prchajúcich ľudí, ktoré sa stali ikonickými pre súčasnú európsku situáciu. Dielo zobrazuje skupinu mladých ľudí pri okne vlaku, ktorí na prvý pohľad nezodpovedajú konvenčnej predstave o utečencoch. Tým Hausnerová ponúka unikátnu perspektívu na problematiku, naznačujúc, že v týchto ľuďoch by sme mohli vidieť sami seba. Jej obrazy sú zámerne ambivalentné, nechávajú otvorenú otázku, či je zobrazený moment odchodom alebo príchodom.

Technické detaily známky

Séria diel „Exiles“ od Xenie Hausnerovej, ktorá je teraz predmetom filatelistického pocty, zdôrazňuje význam súčasného umenia v Rakúsku. Známka má hodnotu 1,90 eura a bude vydaná 19. apríla 2024. Grafickú úpravu pre tento významný filatelistický kúsok vytvorila Regina Simon, zatiaľ čo tlač zabezpečila spoločnosť Joh. Enschedé Stamps B.V. metódou ofsetového tlače. Celkom bolo vytlačených 160 000 kusov známok na archách po 50 kusoch, čo každému zberateľovi ponúka šancu vlastniť časť tohto dôležitého dialógu vyjadreného prostredníctvom filatelie.

Táto nová poštová známka „Exiles 1“ predstavuje nielen umeleckú krásu a technickú zručnosť, ale tiež prináša do popredia dôležité sociálne témy, ktoré ovplyvňujú našu súčasnosť. Ide o významný príspevok k osvetleniu úlohy umenia vo verejnom diskurze a jeho schopnosti ovplyvňovať vnímanie spoločensky relevantných tém.

Informačný zdroj: Post.at