Alfons Mucha – nová známka Francúzska

Nesmrteľný umelc z Moravy

Alfons Mucha, moravský rodák, ktorý sa stal jedným z najvýznamnejších maliarov a grafikov secesného obdobia, je známy po celom svete vďaka svojim charakteristickým plagátom a ilustráciám. Hoci je jeho meno dnes neoddeliteľne spojené s Parížom, nikdy nezabudol na svoj pôvod.

Nová známka vzdáva hold jeho dielu

Francúzska poštová spoločnosť La Poste nedávno vydala špeciálnu známku, ktorá oslavuje dielo tohto umeleckého géniusa. Na známke je zobrazená žena z Muchovej reklamnej ilustrácie s názvom „Reverie“ pre vydavateľa Champenois z roku 1897. Toto dielo skvele ilustruje Muchov zmysel pre detail, jeho schopnosť spojiť tradíciu s modernosťou a jeho jedinečný štýl, ktorý kombinuje realitu s fantáziou.

Mucha a zmena smeru v umení

V čase, keď Mucha prišiel do Paríža, prechádzalo umenie obrovskými zmenami. Bol to začiatok secesie, nového umeleckého smeru, ktorý odmietal akademizmus a hľadal nové spôsoby vyjadrenia. Mucha bol jedným z priekopníkov tohto hnutia. Jeho diela, známe svojimi zakrivujúcimi sa linkami, pastelovými farbami a zložitými ornamentmi, predstavovali nový a svieži pohľad na umenie.

Oslava slovanskej histórie a kultúry

Hoci bol Mucha globálne uznávaný vďaka svojim secesným plagátom, mal tiež hlbokú lásku k svojmu slovanskému dedičstvu. Po návrate do Prahy vytvoril „Slovanskú epopéju“, sériu obrovských plátnen zobrazujúcich históriu a legendy slovanských národov. Tieto diela dnes zdobia steny Národnej galérie v Prahe a priťahujú návštevníkov z celého sveta.

Mucha: Nadčasový ikonograf a inšpirácia

Či už ide o jeho plagáty pre Sarah Bernhardtovú, jeho reklamné práce pre rôzne firmy alebo jeho vášnivé zobrazenie slovanskej histórie, Muchovo dielo zostáva rovnako živé a inšpirujúce, ako keď bolo prvýkrát vytvorené. Nová známka od La Poste je len ďalším dôkazom jeho trvalej odkazu v umení.

Informačný zdroj: laposte.fr