Známka Kanady – Jeho Veličenstvo kráľ Karol III

Kanadská pošta predstavuje významný prírastok do svojej filatelistickej histórie – zošitok obsahujúci 10 známok s domácou sadzbou, ktoré pripomínajú historický okamih: prvý výskyt Jeho Veličenstva kráľa Karola III. na kanadskej poštovej známke. Tento zošitok je nielen poštovou potrebou, ale aj zberateľským kúskom, ktorý zachytáva významnú zmenu v dejinách.

Známky s domácou sadzbou: Symbol novej éry

Tieto známky predstavujú viac než len poštové známky; symbolizujú začiatok novej éry pod vládou Jeho Veličenstva kráľa Karola III., ktorý nastúpil na trón 8. septembra 2022 po smrti svojej matky, dlho vládnucej kráľovnej Alžbety II. Každá známka v tomto zošitku hrdlo zobrazuje podobu kráľa Karola III., čo z nej robí prvú kanadskú definitívnu známku s jeho podobizňou. Pre zberateľov a nadšencov je to jedinečná príležitosť vlastniť kúsok histórie a prijať odkaz tejto významnej udalosti.

Známky s domácou sadzbou

Tieto známky sú určené pre zasielanie v rámci Kanady a majú status trvalej známky™. Známka PERMANENT™, ktorá sa namiesto konkrétnej hodnoty vyznačuje písmenom P, má trvalú platnosť podľa platnej vnútroštátnej poštovej sadzby. Keď si dnes zakúpite známku PERMANENT, môžete ju použiť kedykoľvek v budúcnosti.

Jeho Veličenstvo kráľ Karol III.

„Pokaždé, keď prídem do Kanady… prenikne mi do krvi trochu viac Kanady. A odtiaľ priamo do srdca.“ – Jeho Veličenstvo kráľ Karol III (vtedy princ z Walesu) pri prejave vo Winnipegu v provincii Manitoba počas kráľovskej cesty.

Kráľ Karol III., kráľ Kanady, sa narodil 14. novembra 1948 v Buckinghamskom paláci. Na trón nastúpil po smrti svojej matky, kráľovnej Alžbety II., 8. septembra 2022. Je držiteľom titulu panovníka Kanady, Spojeného kráľovstva a ďalších 13 kráľovstiev Commonwealthu. Kráľ bol formálne uvedený do úradu princa z Walesu kráľovnou 1. júla 1969. Pôsobí ako prezident alebo patrón viac než 400 organizácií, vrátane mnohých v Kanade. Kráľ Karol III. sa už od začiatku zasadzoval o ochranu životného prostredia a zaujíma sa tiež o architektúru, globálnu udržateľnosť, príležitosti pre mládež, vzdelávanie a vieru.

O návrhu známky

Návrh tejto známky obsahuje čiernobiely portrét kráľa Karola III. od fotografa Alana Shawcrosse. Díva sa dopredu, mierne sa usmieva a má na sebe límec a kravatu. Jeho portrét je umiestnený na čiernom pozadí a slová „Canada“ a „Charles III“ zdobia hornú a dolnú časť známky bielym textom.

Nový zošitok známok Permanent™ s podobizňou Jeho Veličenstva kráľa Karola III. predstavuje významný prírastok do zbierok kanadských poštových známok. Tieto známky nie sú len poštovými potrebami, ale aj hmatateľnými pripomienkami historickej premeny v kanadskej poštovej histórii. Pre zberateľov a filatelistov predstavujú tieto známky unikátnu príležitosť vlastniť kúsok histórie a podieľať sa na začiatku novej éry pod vládou kráľa Karola III.

Informačný zdroj: canadapost.ca