Nová Maďarská známka – 33. letné olympijské hry, Paríž 2024

Magyar Posta oslavuje najväčšiu športovú udalosť roku 2024, 33. letné olympijské hry v Paríži, špeciálnou emisiou poštovej známky. Táto výnimočná edícia, ktorú navrhla výtvarníčka Orsolya Kary, je k dispozícii od 6. mája 2024.

Olympijské hry v Paríži 2024

Letné olympijské hry sa vracajú do Paríža po 100 rokoch od posledných hier v tomto meste. Hry sa uskutočnia od 26. júla do 11. augusta 2024. Prvýkrát v histórii budú hry zahájené prehliadkou lodí namiesto tradičného pochodu na štadióne. Športovci budú prechádzať centrom mesta po rieke Seina, pričom ich budú na oboch brehoch vítať státisíce ľudí. Ceremoniál zakončí slávnostné zapálenie olympijského ohňa na námestí Place du Trocadéro, s ikonickou Eiffelovou vežou v pozadí.

Symbolika a dizajn

Eiffelova veža má pre tohtoročné hry zvláštny význam. Víťazi dostanú medaily obsahujúce kusy železného šrotu z renovácie veže, čo im umožní odniesť si kúsok Paríža domov. Táto symbolika dodáva medailám unikátnu historickú a kultúrnu hodnotu.

Dizajn pamätného listu zahŕňa časť Eiffelovej veže a štýlizované vyobrazenie momentov z najúspešnejších maďarských olympijských športov – plávania, vodného póla, šermu a zápasu. Na pečiatke aršíku je nové oficiálne logo maďarského olympijského tímu, predstavené v roku 2023, doplnené grafikou športového odvetvia kanoistiky. Grafika špeciálnej obálky prvého dňa opakuje štýl suvenírového aršíku, zatiaľ čo na pečiatke je logo maďarského olympijského tímu.

Historické úspechy Maďarska na olympijských hrách

Maďarsko má v histórii novodobých olympijských hier bohatú tradíciu a úspechy. Maďarskí športovci získali celkovo 525 medailí (184 zlatých, 158 strieborných a 183 bronzových) v 22 disciplínach na zimných aj letných hrách. V počte zlatých medailí dominuje šerm s 38 zlatými, nasledovaný plávaním s 29 zlatými a kanoistikou s 28 zlatými medailami.

Oslava športových úspechov

Vydanie tejto poštovej známky pripomína význam a vzrušenie, ktoré prinášajú letné olympijské hry, a zároveň spája maďarskú históriu s budúcnosťou športových úspechov. Nezabudnite si túto výnimočnú známku pridať do svojej zbierky a osláviť tak jedinečný moment v dejinách olympijských hier.

Informačný zdroj: posta.hu